Jak przebiega test na ustalenie ojcostwa?

Testy na pokrewieństwo wykonuje się w wypadku pojawienia się wątpliwości co do stosunków rodzinnych. Zazwyczaj dokonuje się tego typu badań na wniosek sądu w czasie sporów natury rodzinnej lub indywidualnie, na wniosek jednej ze stron, ale za zgodą obojga rodziców, w tym również potencjalnego ojca.

Wykonywanie testów na ojcostwo zawsze budzie pewne etyczne kontrowersje, które dotykają m.in. kwestii zaufania w związku, zdrady lub innych konfliktów. Warto jednak być przygotowanym na taką sytuację, aby lepiej zrozumieć cały proces, jaki wiąże się z ustalaniem pokrewieństwa.

Czym jest test na ojcostwo?

Ustalenie pokrewieństwa między dwoma osobami możliwe jest dzięki badaniu struktury DNA. Z racji faktu, że niepowtarzalny kod genetyczny przekazywany jest przez rodziców dziecku, można bez cienia wątpliwości zweryfikować, kto jest biologicznym ojcem lub matką danego dziecka. Będąc precyzyjnym należy podkreślić, że test potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem na poziomie 99,99%, natomiast w 100% może wykluczyć pokrewieństwo. Poza wspomnianą zgodą wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem testu stron, do badania niezbędne są oczywiście próbki DNA. Materiał biologiczny rodziców i dziecka zazwyczaj pobiera się z krwi, śliny lub innej wydzieliny, a także z paznokci, włosów czy poprzez wymaz z wewnętrznej strony policzka. Przeczytaj więcej o badaniu na ojcostwo na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/.

Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?

Podstawowym argumentem za przeprowadzeniem testu na pokrewieństwo ojca i syna są wszelkiego rodzaju wątpliwości, jakie mogą pojawić się nawet po wielu latach wspólnego życia rodziny. W przypadku własnowolnego przeprowadzenia testu, do badania wystarczą zgody zainteresowanych stron, czyli opiekunów prawnych dziecka (przeważanie są to rodzice), a także ewentualnej strony trzeciej. Jeśli jednak test na pokrewieństwo zostanie zlecony na polecenie sądu w wyniku postępowania sądowniczego lub na zlecenie kuratora sądowego, do przeprowadzenia badania potrzebny jest jedynie prawomocny dokument wystawiony przez któryś z wymienionych wcześniej organów sprawiedliwości. Powszechną sytuacją, kiedy dochodzi do wykonania testu na ojcostwo jest postępowanie alimentacyjne.

Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy wątpliwości względem ojcostwa pojawiają się już w momencie ciąży przyszłej matki. Aby uniknąć trudnych emocjonalnie i psychicznie sytuacji, możliwe jest rozwianie wszelkich wątpliwości jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. W takim przypadku próbka do badania pobierana jest w trakcie badania prenatalnego, jednak nie wcześniej niż w 13 lub nawet 16 tygodniu ciąży. Wcześniej zabieg jest zbyt ryzykowny. Należy też mieć świadomość, że nawet w późniejszym okresie ciąży, pobieranie próbki DNA jest badaniem inwazyjnym, które obarczone jest ryzykiem pojawienia się powikłań, w nawet poronienia. Z tego względu test u dziecka nienarodzonego jest szczególnie rzadkim przypadkiem.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Na wyniki testu na ojcostwo czeka się zazwyczaj 6-7 dni roboczych. Cena ustalana jest zazwyczaj przez placówki, które oferują tego typu usługi. Wpływ na kwotę, jaką należy zapłacić za badanie ma również fakt, że test na pokrewieństwo został zlecony przez sąd. Niemniej trzeba liczyć się z wydatkiem od 500 zł, do nawet 2000 zł. Pracownie specjalizujące się w tego typu badaniach oferują także pewne pakiety. Przykładem jest badanie dwóch osób w cenie 600 zł, podczas gdy ten sam test dotyczy 3 osób, koszt to jedynie 800 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *