Jakie badania krwi warto wykonywać regularnie?

Jakie badania krwi warto wykonywać regularnie?

 

Badanie krwi jest bardzo pomocne przy próbie oceny stanu ogólnego pacjenta. Dzięki niemu możemy rozpoznać jakie narządy w ciele nie pracują prawidłowo. Robiąc podstawowe badania krwi, możemy w prosty sposób uzyskać informację o jakości funkcjonowania organizmu. Możemy także obserwować postępy chorobowe oraz proces leczenia. Pobieranie krwi nie jest skomplikowanym zabiegiem, a wyniki możemy uzyskać już po kilku dniach. Zdecydowanie większą ilość badań zaleca się wykonywać co roku, ale najlepiej konsultować to z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym.

 

Podstawowe badanie krwi – morfologia

 

Żeby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, zazwyczaj na początku zaleca się morfologię. Badanie to ma na celu, określenie liczy białych i czerwonych krwinek oraz stężenia hemoglobiny w erytrocytach, a także liczbę płytek krwi. Badanie określa również wielkość erytrocytów oraz stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Każdy parametr ma swoją normę, a znaczne odchylenie w którymś z nich może świadczyć o jednostce chorobowej, która występuje w organizmie. Dlatego po otrzymaniu wyników z laboratorium konieczna jest wizyta u lekarza, który prawidłowo odczyta wyniki. Warto przy okazji wspomnieć o możliwości skorzystania z lekarza online. Interpretacja morfologii online to jedna z najszybszych metod do uzyskania informacji o naszym stanie zdrowia. Podczas wizyty online z lekarzem, możemy dowiedzieć się co nam ewentualnie dolega jeśli wyniki odbiegają od normy. Konsultacja wyników badań online to wygodne rozwiązanie. Nie musimy czekać tygodniami na wizytę u specjalisty, który pokieruje nas dalej i wyznaczy plan leczenia.

 

Poziom glukozy we krwi – glikemia

 

Kolejnym ważnym badaniem jest poziom glukozy we krwi. Aby zbadać jej poziom, należy zrobić badanie na czczo, po podaniu glukozy doustnie lub w każdym momencie dnia. Każdy rodzaj badania ma swoje własne parametry poziomu glukozy. Należy pamiętać, żeby na badanie udać się przed treningiem, ponieważ wysiłek fizyczny może zaburzyć wyniki badań. Badanie poziomu glukozy warto wykonywać regularnie, ponieważ można dzięki niemu rozpoznać cukrzycę oraz wspomagać jej leczenie. Interpretacja wyników krwi online znaczenie przyspieszy diagnozę.

Badanie oceniające stan wątroby

 

Próby wątrobowe są badaniem, które ocenia ogólny stan funkcjonowania wątroby. Poprzez oznaczenie enzymów wątrobowych możemy ocenić jej stan. Gdy w badaniu występują odchylenia od normy, może to oznaczać cukrzycę, zaburzenia gospodarki tłuszczowej lub wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Dzięki temu badaniu można również zdiagnozować kamicę pęcherzykowatą, lub przewodowe uszkodzenie narządu.

 

Konsultacja wyników online podczas wizyty lekarskiej online to wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy (wizyta taka jest z reguły tańsza niż prywatna wizyta w gabinecie). Dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Interpretacja wyników badań online może odbyć się tego samego dnia, kiedy otrzymasz wyniki badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *