
Badanie RTG miał przeprowadzone chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Nic w tym dziwnego ponieważ to jedno z najczęściej wykonywanych badań w zakresie diagnostyki obrazowej. Jest proste do wykonania i daje lekarzowi stosunkowo dobry wgląd w stan wnętrza organizmu pacjenta. Z pewnością pamiętasz z dzieciństwa czarno, zielono, szare zdjęcie, na którym widać kości Twojego przedramienia lub nóg. To właśnie obraz RTG. Mimo tak dużej popularności tego badania, spore grono pacjentów dalej nie do końca wie jak przygotować się do badania, w co się ubrać i czy przyjść na czczo. Te i inne wątpliwości rozwiejemy w dzisiejszym tekście, gdzie wyjaśniamy na czym polega badanie RTG, kiedy zaleca się je wykonać, no i jak prawidłowo się do niego przygotować. Sprawdź nasze małe kompendium wiedzy o RTG i bądź zdrowym, świadomym pacjentem!
RTG – czym jest i jak się przygotować do badania
RTG, zwane także popularnie prześwietleniem lub rentgenem to najpopularniejsze badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które wykonuje się u pacjentów na początkowych etapach rozpoznania choroby. RTG nie jest tak precyzyjne jak badanie rezonansem magnetycznym czy tomografia komputerowa, jednak w większości nieskomplikowanych przypadków medycznych pozwala uzyskać pożądany przez lekarza obszar wnętrza ciała.
Badanie RTG wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które pozwala wypatrzeć przez lekarza nieprawidłowości w budowie lub strukturze badanego narządu. Najczęściej RTG wykonywane jest podczas diagnozowania urazów układu kostnego, chorób stawów, ale także nieprawidłowości w pracy serca, zatok czy nerek. RTG to najmniej inwazyjne ze wszystkich badań diagnostycznych, a zatem nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wśród obszarów ciała na których najczęściej wykonuje się RTG są: jamą brzuszna, klatka piersiowa, czaszka, miednica, kręgosłup i zatoki.
W trakcie badania RTG pacjent może zostać poproszony o zdjęcie wierzchniej odzieży, która osłania badany obszar ciała. Czasami technik może też nas poprosić o chwilowe wstrzymanie oddechu. Poza tym generalnie nie należy przed badaniem specjalnie się do niego przygotowywać. Wyjątkiem jest RTG kręgosłupa i jamy brzusznej, gdzie ze względu na gazy nagromadzone w układzie pokarmowym zaleca się dietę lekkostrawną na kilkanaście godzin przed badaniem.
W życiu każdego z nas przychodzi czasem taki moment, kiedy musimy wybrać się na jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej – RTG. Gdy taka konieczność nastąpi, warto udać się do renomowanej placówki diagnostycznej, takiej jak Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rtg/. Placówki Tomma rozlokowane są na terenie całego kraju, w większych i mniejszych miastach, dlatego bez problemu wykonasz RTG w placówce Tomma niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Dlaczego jak RTG to tylko w Tomma? Ponieważ ta placówka diagnostyki obrazowej oferuje badania wykonywane przy pomocy najnowocześniejszych technik, na nowoczesnym sprzęcie, przez doskonale wyszkoloną i doświadczoną kadrę. Zapisując się na badanie RTG do placówki Tomma nie będziesz czekać w długich kolejkach na termin, a badanie wykonasz ze skierowaniem na Narodowy Fundusz Zdrowia bądź prywatnie. Dla specjalistów wykonujących badania RTG w placówkach Tomma, dobro i bezpieczeństwo każdego pacjenta są najważniejsze. Pamiętaj, że badanie RTG jest bezpieczne dla zdrowia i całkowicie bezbolesne. Nie odkładaj terminu swojej wizyty na później. Już dzisiaj zapisz się na RTG w wybranej placówce Tomma i skorzystaj z szybkiego i łatwego odbioru wyników online. Zadzwoń lub umów się przez internet. Wybierz dogodny dla siebie termin na badanie RTG. Twoje zdrowie jest najważniejsze, a w Tomma wiedzą jak o nie zadbać!