
Klasyfikacja leków psychotropowych
Leki psychotropowe to wszystkiego rodzaju farmaceutyki, które mogą wpłynąć na działanie mechanizmów, jakie zachodzą w mózgu człowieka. Najczęściej obniżają one stany lękowe i pomagają uwolnić się od zachowań obsesyjno-kompulsywnych, a także zaburzeń afektywnych czy dwubiegunowych. Aktualnie niektóre składniki leków psychotropowych, stosowane są w medycynie do leczenia tradycyjnych bólów. Można je więc zastosować nie tylko w terapiach psychiatrycznych. Leki psychotropowe mają kilka rodzajów. Ich klasyfikacja zawiera leki: przeciwdepresyjne, normotymiczne, przeciwpsychotyczne, nasenne, przeciwlękowe, a także prokognitywne.
Leki przeciwdepresyjne
Tego typu leki zawierają substancje odpowiadające za regulację samopoczucia. Pomagają w poradzeniu sobie ze stresem oraz działają przeciwlękowo. Są one najczęściej podawane w leczeniu chorób afektywnych, takich jak depresja. Dobrze sprawdzają się również w terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lęków, czy w przypadku bulimii lub anoreksji.
Leki neuroleptyczne
Środki te mają działanie przeciwpsychotyczne, czyli przeciwdziałają omamom i różnym urojeniom. Wykazują także właściwości uspokajające, które regulują psychofizyczne pobudzenie. Stosuje się je w leczeniu psychozy urojeniowej czy schizofrenii. Coraz częściej używane są w leczeniu depresji. Na polskim rynku można dostać kilka preparatów z tego typu substancjami.
Leki normotymiczne
Tego typu leki utrzymują właściwy nastrój, dzięki składnikom stabilizującym. Odpowiadają też za prawidłowy napęd psychoruchowy. Środki te najlepiej sprawdzają się w leczeniu chorób afektywnych dwubiegunowych. Najpopularniejszą substancją z tej grupy leków jest węglan litu.
Leki prokognitywne
Leki z tej grupy mają w składzie neuroleptyki, które stają się aktywne i wspomagają ośrodkowy układ nerwowy. Leki prokognitynowe mocno usprawniają przepływ neuroprzekaźników w mózgu. W depresji stosuje się je, by pobudzić procesy w ośrodkowym układzie nerwowym. Wpływają także dobrze na procesy poznawcze oraz pamięć.
Czy potrzebna jest recepta na leki psychotropowe?
Leki psychotropowe są wyłącznie dostępne na receptę. Może ją nam wystawić lekarz psychiatra. W czasie pandemii mocno rozwinęła się usługa lekarza online, dzięki której szybciej i łatwiej możesz uzyskać pomoc lekarską. Jest to wielkie ułatwienie. Dzięki temu możesz szybciej uzyskać receptę na leki psychotropowe takie jak na przykład Oksazepam, Zolpidem, Doksepina, Nasen. Recepta online ma postać 4-cyfrowego kody, który podajemy farmaceucie w aptece. Po wpisaniu go w komputer farmaceucie wyświetla się nasza recepta.