
Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym
Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego określonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na właściwą diagnozę a następnie odpowiednie leczenie.
Potężnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji między innymi zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod kilkoma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale też jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale również analizie dużych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda posiada także wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal oczekuje się dość długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy ultrasonografia. Istnieje opcja wykonania MRI na własną rękę, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie alergie.
Wskazania do MRI
Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest wykrywanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu wywiadu.
Na samo badanie warto zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.
Jak prześwietla MRI?
W trakcie badania pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później emituje fale radiowe które na drodze uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o konstrukcji organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd strasznie ważny jest wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.