
Gdy rodzice podejrzewają u dziecka wystąpienia ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi, wówczas wskazana jest konsultacja ze specjalistą w tym właśnie zakresie. Warszawa jest jednym z wielu miast na mapie Polski, gdzie do dyspozycji jest wielu specjalistów. Kogo warto wybrać?
ADHD – diagnostyka i leczenie
Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli ADHD jest dzisiaj diagnozowane u wielu dzieci. Nie wynika to jednak z faktu, że schorzenie to dotyka najmłodszych znacznie częściej niż kiedyś. To przede wszystkim kwestia innego podejścia do tej dolegliwości, która nie jest już kojarzona z byciem niegrzecznym.
Wśród głównych symptomów ADHD wyróżnia się przede wszystkim:
- trudności z koncentracją, skupieniem uwagi
- nadmierną aktywność fizyczną
- impulsywność w działaniu
- roztargnienie, zapominalstwo
- dużą ekspresję uczuć
Oczywiście, to tylko parę objawów na ich bardzo długiej liście. Mogą one charakteryzować się również określonym nasileniem. Wobec tego w celu określenia, czy u dziecka doszło do rozwinięcia się ADHD, konieczne jest udanie się do specjalisty.
Terapia w tym przypadku polega przede wszystkim na odpowiedniej psychoterapii, ale również może obejmować leczenie farmakologiczne, które skoncentrowane jest na zredukowaniu objawów.
Do kogo warto się udać przy podejrzeniu ADHD?
Gdy do wyszukiwarki internetowej wpisze się „nadpobudliwość Warszawa”, można wtedy natychmiast zauważyć, że pod tym hasłem wyświetla się bardzo dużo adresów gabinetów specjalizujących się w diagnozowaniu oraz leczeniu tej dolegliwości.
W tym obszarze swoją pomoc oferują przede wszystkim psycholodzy, psychoterapeuci, a także psychiatrzy, również ci, którzy w swojej praktyce koncentrują się na najmłodszych pacjentach.
Jeśli problemem jest nadpobudliwość Warszawa ma zatem wiele różnych fachowców, którzy mogą pomóc w rozpoznaniu tej dolegliwości oraz w dopasowaniu odpowiedniej metody terapeutycznej.
Przy poszukiwaniu dobrego gabinetu warto zwrócić uwagę na:
- wykształcenie specjalisty – posiadane przez niego studia, certyfikaty
- doświadczenie specjalisty – także związane z pracą z dziećmi
- stosowane przez terapeutę metody leczenia ADHD
- lokalizacja oraz godziny otwarcia gabinetu
- opinie na jego temat, które dostępne są także w sieci
Pomocne informacje można znaleźć również w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych, na których rodzice i opiekunowie dzieci z ADHD dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami i mogą doradzić albo odradzić wizytę u określonych specjalistów w tej dziedzinie.