Objawy nerwicy – najczęstsze symptomy i pierwsza pomoc

Nerwica to zaburzenie coraz częściej diagnozowane w naszym społeczeństwie. Zaburzenia na tle nerwicowym dotykają osób w różnym wieku oraz o różnym statusie społecznym i zawodowym. Często wystąpienie objawów nerwicowych jest bezpośrednio związane ze stylem życia oraz jego składowymi. Choć nerwica jest zaburzeniem dotykającym sfery psychicznej i osobowościowej, to jednak jej wyraźne symptomy mogą być widoczne także na poziomie fizjologicznym.

Występowanie nerwicy – czynniki sprzyjające i wywołujące objawy 

Nerwica jest problemem związanym ze społecznym funkcjonowaniem człowieka. Wiele osób cierpiących na nerwicę zauważa pierwsze objawy już w okresie dzieciństwa. Intensyfikują się one najczęściej w wieku od 25 do 45 lat. Głównym objawem jest odczuwanie intensywnego lęku, o różnym podłożu i źródle. Stany lękowe mogą dotyczyć problemów życiowych, związanych z rodziną lub sytuacją zawodową, a także obawy przed chorobą i śmiercią. Często lękowi towarzyszy utrzymujące się uczucie nadciągającej śmierci, kataklizmu lub choroby.

Objawy mogą też występować w wybranych, określonych sytuacjach, w których dochodzi do ich wyzwolenia. Dla wielu osób dotkniętych nerwicą objawy intensyfikują się w czasie nawiązywania relacji z innymi osobami – zarówno bliskimi, dalszymi znajomymi jak i nieznajomymi. Lęk może wystąpić zarówno w momencie inicjacji kontaktu z inną osobą, jak i w trakcie prowadzenia rozmowy lub w momencie jej zakończenia. Lęk może zostać też wyzwolony przez wystąpienie sytuacji nagłej, stresującej lub nowej, w której do tej pory osoba dotknięta nerwicą nigdy się nie znalazła.

Najczęstsze objawy nerwicowe. Psychiatra Bydgoszcz

Wystąpienie objawów nerwicowych może zostać zdiagnozowane w różny sposób. Często pierwszą osobą stawiającą diagnozę lub wysuwającą przypuszczenia o możliwości wystąpienia nerwicy, jest fizjoterapeuta lub lekarz pierwszego kontaktu. Wynika to z faktu, że objawy nerwicowe występują w obrębie tkanek mięśni szkieletowych, wywołując intensywne napięcia i odrętwienia. Długo utrzymujące się napięcie mięśniowe może być właśnie objawem nerwicowym.

Również bóle i nerwobóle, utrzymujące się przez długi czas, mogą świadczyć o wystąpieniu nerwicy. Można wymienić regularnie powracające bóle głowy, bóle układu trawiennego, bóle w plecach, a także bóle w okolicy konkretnych narządów – na przykład serca lub wątroby. Niektóre z objawów mają tendencję do występowania w określonych porach – zwłaszcza nocą, gdy szykujesz się do spoczynku.

Kolejną grupę objawów, o której warto wspomnieć, są te związane z funkcjonowaniem układu sercowego. Przyspieszone tętno, kołatanie serca lub zaburzony rytm jego pracy, mogą świadczyć o nerwicy. Szczególnie groźne są pod tym względem arytmie, czyli występowanie dodatkowych uderzeń zaburzających konwencjonalny przebieg pracy serca.

Ostatnią grupą objawów, o której wspomnimy, są objawy behawioralne, dotyczące zachowania i funkcjonowania danej osoby w różnych sytuacjach życiowych. Osoby dotknięte nerwicą mają tendencję do izolowania się od otoczenia, zrywania lub ograniczania kontaktu z przyjaciółmi oraz rodziną, ograniczania ogólnej ilości interakcji oraz wycofywania się z dotychczasowych sfer aktywności.

W diagnozie zaburzeń nerwicowych konieczna jest pomoc specjalisty i wizyta w poradni zdrowia psychicznego. Warto skorzystać z pomocy psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *