Oznaczenie stężenia TSH – informacje na temat badania

Dzięki dokładnemu badaniu, jakim jest oznaczenie stężenia TSH, można wykryć różnego rodzaju zaburzenia czynności tarczycy. Z tego powodu decydują się na nie osoby, u których podejrzewana jest niedoczynność tarczycy oraz te, które mają problemy z nadczynnością tarczycy. Sprawdź, jak dokładnie przebiegają badania tsh i czy trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.

  1. Czym jest badanie TSH?
  2. Kiedy warto wykonać badanie TSH: niedoczynność i nadczynność tarczycy
  3. Jak wygląda badanie TSH w przypadku nadczynności tarczycy?
  4. Ile kosztuje badanie TSH w przypadku niedoczynności tarczycy?

Poniżej znajdziesz przydatne informacje na temat badań związanych z niedoczynnością tarczycy, a także poznasz czynniki, które mogą wpłynąć na ostateczny wynik. Dzięki temu nie będziesz musiał go powtarzać i już za pierwszym razem uda się przeprowadzić pobranie próbki krwi, na podstawie której specjaliści przeprowadzą niezbędne badania.

Czym jest badanie TSH?

Badanie poziomu tsh stosuje się nie tylko w celu wykrycia nieprawidłowości, co ułatwia postawienie diagnozy, ale również w celu monitorowania dotychczasowego leczenia. Jeżeli lekarz badający zauważy mniejszą ilość stężenia TSH we krwi, to prawdopodobnie ma miejsce nadczynność. W przypadku, gdy występuje zwiększone wydzielanie tsh w wyniku pracy przysadki mózgowej, można założyć niedobór hormonów. Jak widać badanie, chociaż jest proste i nie zajmuje wiele czasu, ma kluczowe znaczenie dla osób, które cierpią na choroby tarczycy lub w ich przypadku występują podejrzenia takich dolegliwości.

Kiedy warto wykonać badanie TSH: niedoczynność i nadczynność tarczycy

Jeżeli występują jakiekolwiek podejrzenia zaburzenia czynności tarczycy (co może mieć miejsce również wtedy, gdy u pacjenta nie występują widoczne objawy), badanie to ma kluczowe znaczenie do przeprowadzenia oceny czynności tarczycy. Robi się je również regularnie przy chorobach tarczycy, aby można było porównać oznaczenie tsh i wartości uzyskane podczas leczenia. Jeżeli chcesz się zapisać na badanie TSH, możesz to zrobić w punktach popularnej kliniki, które są otwarte na terenie całej Polski. Przeczytaj więcej o badaniu TSH na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/tsh/, a uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Od razu możesz też zapisać się na badanie w wybranym przez siebie terminie, podczas którego zostanie zbadane wysokie tsh.

Jak wygląda badanie TSH w przypadku nadczynności tarczycy?

W celu sprawdzenia, czy występuje niski poziom tsh, czy też za wysoki, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Dzięki temu badanie będzie skuteczne i pozwoli określić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Na szczęście to badanie tarczycy nie wymaga specjalnych przygotowań. Istotna rzecz, o której trzeba pamiętać, to fakt, że wynik tsh może zależeć od pory dnia. Najlepiej więc zapisać się na nie z rana. Jeżeli natomiast badania tarczycy mają być przeprowadzane cyklicznie, najlepszym rozwiązaniem będzie robienie tego w stałych godzinach, co pomoże wiarygodnie sprawdzić stężenie tsh. Każdy pacjent, któremu zależy na tym, aby uzyskać prawidłowy wynik tsh, powinien unikać stresu oraz wysiłku. Dzięki temu badanie hormonu tyreotropowego będzie wiarygodne.

Ile kosztuje badanie TSH w przypadku niedoczynności tarczycy?

Zamiast martwić się, czy występuje podwyższone tsh, czy też wszystkie prawidłowe normy tsh są zachowane, najlepiej po prostu zapisać się do kliniki i wykonać badanie. Koszt mieści się w zakresie 20-30 złotych, a jest to najprostszy i wyjątkowo skuteczny sposób, aby wykluczyć lub potwierdzić niedoczynność przysadki mózgowej.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *