
Kobiety, które spodziewają się dziecka, bardzo interesują się przebiegiem ciąży i porodu. Nie każda przyszła mama pamięta jednak, że ważny jest również połóg. Warto zatem dowiedzieć nieco na ten temat i być dobrze przygotowaną na zmiany zachodzące w organizmie tuż po narodzinach maluszka.
Czym jest połóg?
Połóg to okres rozpoczynający się tuż po zakończeniu ciąży. Organizm kobiety, która właśnie urodziła dziecko (siłami natury lub przez cesarskie cięcie) przechodzi ogrom zmian związanych z hormonami i regeneracją ciała. Przede wszystkim następuje w tym czasie obkurczanie macicy, która w ciąży uległa rozciągnięciu i po porodzie musi wrócić do swoich naturalnych rozmiarów. Podobne zmiany dotyczą szyjki macicy oraz dolnego kanału rodnego. Wielu modyfikacjom podlega również układ krążenia. Ponadto w czasie połogu w piersiach kobiety zaczyna się produkcja mleka.
Ile trwa połóg?
Najczęściej połóg trwa 6 tygodni. Okres dzielony jest na trzy etapy. Pierwszy (bezpośredni) obejmuje 24 godziny od momentu porodu, a drugi – tzw. wczesny połóg – 7 dni od narodzin dziecka. Ostatnim i zarazem najdłuższym etapem jest późny połóg, który trwa między 2. a 6. tygodniem po porodzie.
Połóg – najczęstsze dolegliwości
Ciąża i poród to dla organizmu ogromny wysiłek, dlatego podczas połogu naturalną sprawą jest pojawienie się różnorodnych dolegliwości. Kobieta może czuć się zmęczona, pozbawiona sił i senna. W wyniku obkurczania macicy dochodzi do krwawień, wydobywania się śluzu oraz skrzepów krwi. Często doskwiera również ból krocza, odbytu, a także piersi, które mogą być twardsze niż zwykle i wyraźnie nabrzmiałe. Przez pierwsze dni po porodzie wycieka z nich siara, a niedługo potem zauważalna jest nadprodukcja mleka. U kobiet mających za sobą cesarskie cięcie występuje również ból związany z gojącymi się ranami i szwami na brzuchu. Do dolegliwości, które pojawiają się w okresie połogu, zaliczyć trzeba także zaparcia, hemoroidy i nietrzymanie moczu. Powszechne są również wahania nastroju, w tym pojawienie się tzw. „baby bluesa”, a nawet depresji poporodowej.
Jak przygotować się do połogu?
Połóg dla większości kobiet to trudny czas zmian, często okupiony bólem, dyskomfortem i złym samopoczuciem. Aby okres ten minął jak najłagodniej, warto być do niego dobrze przygotowanym. Przede wszystkim ważny jest zasób wiedzy i świadomość, jak mogą przebiegać pierwsze tygodnie po porodzie. Dodatkowo należy wyposażyć się w produkty ułatwiające codzienność, np. preparaty do higieny intymnej oraz podkłady poporodowe przydatne z uwagi na oczyszczanie się macicy. Warto nabyć również środki przeciwbólowe (w porozumieniu z lekarzem) oraz wkładki na nietrzymanie moczu, które pochłaniają wilgoć, zapewniając większą suchość i czystość. Nie zaszkodzi też zrobienie małych zapasów spożywczych, by nie zawracać sobie tym głowy po powrocie do domu ze szpitala. Ważne też, żeby w tym niełatwym okresie kobieta miała wsparcie bliskich i nie bała się korzystać z ich pomocy. W takich warunkach łatwiej będzie regenerować swój organizm i nabierać sił po trudach ciąży i porodu. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze znalezienie – na wszelki wypadek – kontaktu do dobrego doradcy laktacyjnego.