
Jest to dziedzina stomatologii, której zabiegi powinny być rutynowo stosowane przez każdego z nas.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz wszelkimi zabiegami, które są niezbędne do tego, aby skutecznie zapobiegać rozwojowi tej choroby.
Termin “zachowawcza” wskazuje na główny cel tej dziedziny stomatologii, jakim jest zachowanie zębów.
Co to jest próchnica?
Próchnica to choroba objawiająca się zniszczeniem zębiny i szkliwa, czyli twardych tkanek zęba. Jest ona wynikiem oddziaływania bakterii na strukturę zewnętrznych tkanek zęba. Bakterie w licznych procesach metabolicznych wytwarzają kwaśne substancje, które osłabiają zewnętrzną powierzchnię zęba. Konsekwencją tego jest powstawanie licznych szczelin i zagłębień, w których bakterie mają znacznie lepsze warunki do dalszego rozwoju.
Bakterie rozwijające się w uszkodzonych częściach zewnętrznych tkanek mogą wniknąć do wnętrza zęba i zaatakować miazgę, powodując bardzo bolesne stany zapalne głębiej położonych tkanek. To właśnie w tym momencie pacjent odczuwa ból podczas żucia, wrażliwość na ciepło i zimno, a następnie zwraca się do stomatologa po pomoc.
Stomatologia zachowawcza — jak wygląda leczenie?
Stomatologia zachowawcza w ostatnich latach uległa znacznym zmianom i udoskonaleniom. W gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać z licznych zabiegów mających na celu utrzymanie prawidłowej higieny całej jamy ustnej.
Zdarza się jednak, że pacjent zwraca się do lekarza dentysty, w momencie, kiedy już odczuwa ból. Niestety najczęściej jest to objaw postępującej próchnicy.
Jeśli próchnica nie jest głęboka, przystępuje się do usunięcia części objętej niekorzystnymi zmianami. Następnie oczyszczony ząb zostaje pokryty odpowiednimi materiałami, które tworzą mechaniczną osłonę tkanek. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów leczony ząb jest nie do odróżnienia od zdrowych zębów. Jeśli próchnica jest głębsza i w związku z tym dochodzi również do zajęcia miazgi zęba, najpierw przeprowadza się dewitalizację (zatrucie zęba), a dopiero potem pokrywa się wyleczony ząb. Umów się do dentysty https://www.dentacity.pl/stomatologia-zachowawcza/